-ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ ΒΙΟΛΟΓΙΚΩΝ ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ
-ΤΗΣ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑΣ ΕΝΩΣΗΣ ΒΙΟΕΠΙΣΤΗΜΟΝΩΝ
Εκδήλωση με αφορμή τη συμπλήρωση 60 χρόνων από την ανακάλυψη της δομής του DNA και 10 χρόνων από την 1η αλληλούχιση του ανθρώπινου γονιδιώματος.
Δύο γεγονότα που αποτέλεσαν πραγματικούς βατήρες επαναστατικών εξελίξεων για τη Μοριακή Βιολογία, αλλά συνάμα επηρέασαν το σύνολο σχεδόν των επιστημών και τεχνών και αυτή καθεαυτή την επιστημονική σκέψη, αποτελούν η δημοσίευση της δομής του DNA (1953) και η πρώτη πλήρης αλληλούχιση του ανθρώπινου DNA (2003).
Η εκθετική εξελικτική πορεία της Μοριακής Βιολογίας εδώ και 60 χρόνια, με πλήθος εφαρμογών της πλέον να αφορούν την κοινωνία μας, έχει δημιουργήσει ένα φαινόμενο μοναδικό στην πολιτισμική μας ιστορία: για πρώτη φορά ο πολίτης ενδιαφέρεται άμεσα για τα επιτεύγματα ενός επιστημονικού κλάδου, γεγονός που αναδύει στην καθημερινή σχεδόν επικαιρότητα τις νέες ανακαλύψεις στον τομέα αυτό και τις εφαρμογές τους.Με αυτές τις παραδοχές, η ΕΕΒΕ, η ΕΕΒΜΒ και η ΠΕΒ πρόκειται να διοργανώσουν τον Απρίλιο του 2013 Επιστημονική Ημερίδα με συμμετοχή διακεκριμένων επιστημόνων, το αναλυτικό πρόγραμμα της οποίας θα ανακοινωθεί σύντομα.