"Η ανάγκη εξορθολογισμού των δημόσιων δαπανών και εξοικονόμησης πόρων",
"Άνοιγμα των κλειστών επαγγελμάτων"
"Άνοιγμα των κλειστών επαγγελμάτων"
"Αξιοποίηση του Επιστημονικού μας Δυναμικού",
Αυτά είναι μερικά από τα κεντρικά μηνύματα (η συνθήματα) ΌΛΩΝ των πολιτικών κομμάτων στις μέρες μας. Ωστόσο ΕΙΝΑΙ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ?
Ειδικά η "κοινότητα" των Βιοεπιστημόνων γνωρίζει πως ΟΧΙ!
Ειδικά η "κοινότητα" των Βιοεπιστημόνων γνωρίζει πως ΟΧΙ!
Γιατί συνεχίζει η Ελληνική πολιτεία να συντηρεί ένα επαγγελματικό γκέτο με εκπαιδευτικό backround που δεν συνάδει με τις εκπαιδευτικές προϋποθέσεις της ΕΕ και-σε περίοδο κρίσης μάλιστα- να πληρώνει τις εργαστηριακές εξετάσεις με υπερκοστολόγηση 400 έως 9000% πάνω από το πραγματικό κόστος?
Ποιος είναι ο ρόλος των Ελλήνων Βιοεπιστημόνων στον τομέα των υπηρεσιών υγείας και των διαγνωστικών εξετάσεων;
Σε πρόσφατη δημοσιευμένη εργασία του στο επιστημονικό περιοδικό Health Policy (Impact Factor:1,38 http://www. sciencedirect.com/science/ article/pii/S0168851012001042) , ο συνάδελφος Ηλίας Καζάνης (Πανεπιστήμιο του Cambridge) αναλύει το υπάρχον θεσμικό πλαίσιο το οποίο δεν αναγνωρίζει τα επαγγελματικά δικαιώματα των εξειδικευμένων Βιοεπιστημόνων (Βιοχημικών, Μοριακών Βιολόγων, Γενετιστών και γενικότερα πτυχιούχων Βιολογίας, Χημείας ή Φαρμακευτικής) και περιγράφει την σημερινή κατάσταση στον τομέα παροχής εργαστηριακών υπηρεσιών υγείας (αποκλεισμός των Βιοεπιστημόνων από διευθυντικές θέσεις, ίδρυση εργαστηρίων).
Στην εργασία γίνεται σύγκριση της Ελληνικής πραγματικότητας με τις διεθνείς πρακτικές (ιδίως με χώρες της ΕΕ) και διερευνώνται οι παρενέργειες στο Εθνικό Σύστημα Υγείας (όπως η υπερκοστολόγηση και υπερσυνταγογράφηση των εργαστηριακών εξετάσεων και η έλλειψη εξειδικευμένης τεχνογνωσίας).
Τέλος, προτείνονται συγκεκριμένες λύσεις στο χρόνιο θέμα της αναγνώρισης των επαγγελματικών δικαιωμάτων των Εργαστηριακών Βιοεπιστημόνων με στόχο την αρμονική συνεργασία τους με τους κλινικούς και εργαστηριακούς γιατρούς και τον εκσυχρονισμό του συστήματος παροχής υπηρεσιών υγείας.
Στην εργασία γίνεται σύγκριση της Ελληνικής πραγματικότητας με τις διεθνείς πρακτικές (ιδίως με χώρες της ΕΕ) και διερευνώνται οι παρενέργειες στο Εθνικό Σύστημα Υγείας (όπως η υπερκοστολόγηση και υπερσυνταγογράφηση των εργαστηριακών εξετάσεων και η έλλειψη εξειδικευμένης τεχνογνωσίας).
Τέλος, προτείνονται συγκεκριμένες λύσεις στο χρόνιο θέμα της αναγνώρισης των επαγγελματικών δικαιωμάτων των Εργαστηριακών Βιοεπιστημόνων με στόχο την αρμονική συνεργασία τους με τους κλινικούς και εργαστηριακούς γιατρούς και τον εκσυχρονισμό του συστήματος παροχής υπηρεσιών υγείας.
Πρόκειται για το πρώτο άρθρο που δημοσιεύεται για το θέμα σε έγκυρο επιστημονικό περιοδικό και ίσως υποδεικνύει μια πρακτική η/και διέξοδο που θα άξιζε να αξιοποιήσουμε...
Για τον σχολιασμό
Παπαδάκης Μάνος