Η Π.Ε.Β. σε συνεργασία με τα τέσσερα Τμήματα Βιολογίας της χώρας μας, τα τμήματα Βιολογικών Εφαρμογών και Τεχνολογιών, Βιοχημείας και Βιοτεχνολογίας και Μοριακής Βιολογίας και Γενετικής, υποστηρίζουν τον παιδαγωγικό ρόλο των Βιοεπιστημών στο σχολείο και αγωνίζονται να αποτρέψουν τη συρρίκνωσή της Βιολογίας.
Σας αποστέλουμε πρόσκληση με το τελικό πρόγραμμα της εκδήλωσης που διοργανώνεται για το σκοπό αυτό,
την ΔΕΥΤΕΡΑ 19 ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ, στις 6.30μμ
ΙΔΡΥΜΑ ΕΥΓΕΝΙΔΟΥ (Λ. Συγγρού 387, Π.ΦΑΛΗΡΟ) με θέμα:
ΒΙΟΛΟΓΙΑ ΚΑΙ ΣΧΟΛΕΙΟ ΣΤΟΝ 21ο ΑΙΩΝΑ
Η σημασία της διδασκαλίας της Βιολογίας στη δευτ/βάθμια εκπαίδευση.
Η συμμετοχή όλων μας στην κρίσιμη περίοδο που δοκιμάζεται ένα νέο καθεστώς για το σχολείο, ενισχύει την προσπάθεια για τον εκσυγχρονισμό της παιδείας μας αλλά και τη φωνή του επιστημονικού κόσμου της χώρας μας για να αποκτήσει η διδασκαλία των Βιοεπιστημών τη θέση που της αρμόζει σε μια σύγχρονη κοινωνία.
Το ΔΣ της
Πανελλήνιας Ένωσης Βιοεπιστημόνων (ΠΕΒ)